Twierdze i pałace występują na Dolnym Śląsku nad wyraz licznie, co świadczy o niegdysiejszej sile regionu lub władających nim rodów. Biegnący przez Ziemię Kłodzką Bursztynowy Szlak stymulował budowę pierwszych zamków, a narastająca rywalizacja czesko-polska jeszcze przyspieszała ten proces. Nie znaczy to, że fortyfikowanie zakończyło się wraz ze średniowieczem, gdyż lokalne obwarowania powstawały jeszcze tuż przed II wojną światową.

Zamki po drodze do Kudowy-Zdroju

Zamki w okolicy Kudowy-Zdroju

Jadąc do Kudowy-Zdroju przez Wrocław i Kłodzko, warto po drodze odwiedzić kilka interesujących kompleksów zamkowych. Pierwszym z nich jest opuszczony pałac w Szalejowie Dolnym, czyli renesansowy dwór przebudowany w XIX wieku na neogotyk. Po długim władaniu jezuitów rezydencja przeszła w ręce pruskich rodów, by pod koniec drugiej wojny światowej stać się siedzibą dowództwa lotniska polowego Luftwaffe. Wokół pałacu rozciąga się przepiękny park pełen drzew liściastych, w którym można znaleźć grobowiec jednej z niemieckich rodzin arystokratycznych.

Kolejną atrakcję stanowi doskonale zachowany i położony na górze Szczytnik zamek Leśna Skała z punktem widokowym na Obniżenie Dusznickie. Zbudowanie obwarowania w stylu średniowiecznym było marzeniem arystokraty i żołnierza Karola Leopolda von Hochenberga, który odziedziczył majątek po ojcu. Po drodze do Kudowy-Zdroju warto zobaczyć także ruiny zamku Homole. Choć z warowni zachowały się jedynie fragmenty murów, stanowią one autentyczną pamiątkę po jednej ze średniowiecznych fortyfikacji regionu, wybudowanej na przełomie XIII i XIV wieku.

Czeskie zamki przygraniczne

Zaraz za granicą znajdują się dwie atrakcje turystyczne o walorach historycznych – zamek w Nachodzie i klasycystyczny pałac w Ratibořicach. Pierwszy kompleks został wybudowany już w średniowieczu, a w czasach renesansu i baroku podjęto się jego dalszej przebudowy. Nachodzki zamek wytrzymał wiele oblężeń – ostrzeliwali go między innymi Szwedzi w trakcie wojny trzydziestoletniej. Pałac w Ratibořicach warto odwiedzić między innymi po to, aby podziwiać ornamenty wzorowane na sztuce starożytnego Egiptu, Grecji czy Rzymu, które są charakterystyczne dla stylu empire.

Noclegi w Kudowie-Zdroju – dogodna baza wypadowa

Wybierając noclegi w Kudowie-Zdroju, zyskuje się dogodną bazę wypadową do zwiedzania okolicznych zamków – blisko z niej do Nowej Rudy, Ścinawki Średniej lub Ratna Dolnego. Obwarowania są położone blisko siebie, dlatego ich zwiedzenie to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę. Pierwszy z nich – zwany zamkiem Stillfriedów – to okazałe umocnienie służące dawniej jako dwór obronny. W Ścinawce Średniej znaleźć można z kolei zamek Kapitanowo z charakterystycznym spadzistym dachem. Renesansową warownię w Ratnie Dolnym warto zobaczyć głównie z powodu smukłej wieży zachodniej i efektownych murów górujących nad malowniczym parkiem krajobrazowym.

Poznając dzieje zamków w okolicy Kudowy-Zdroju, odkrywa się jednocześnie karty z historii całej Ziemi Kłodzkiej i czesko-polskiego pogranicza. Oprócz budowli obronnych warto zobaczyć słynną kaplicę Czaszek – udekorowana czaszkami komnata w sąsiedniej Czermnej upamiętnia minione wojny i zarazy. Turystom zgłodniałym po wielu godzinach zwiedzania z pewnością przyda się restauracja. Kudowa-Zdrój to miejscowość, w której na szczęście nie brakuje lokali gastronomicznych. Większość z nich jest położona w bliskim sąsiedztwie uzdrowiska, gdzie znaleźć można też pokoje gościnne – w centrum przy ulicy Zdrojowej.