Dla niemal każdego rodzica wyjazd ze swoimi pociechami na weekend czy też dłuższy pobyt to nie lada wyzwanie. Odnalezienie miejsca przyjaznego dzieciom i przystosowanego pod ich wymagania stanowi ważny wyznacznik do obrania kierunku zaplanowanego urlopu. Kudowa-Zdrój to nie tylko miasto uzdrowiskowe, chętnie odwiedzane przez kuracjuszy ale stanowi również idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Pierwszym wyborem, zaraz po ustaleniu docelowego miejsca, jest rezerwacja noclegu. Baza hotelowa Kudowy świetnie wpisuje się w ten klimat, gdyż w swojej ofercie zawiera zarówno hotele kilku gwiazdkowe, pensjonaty i wille, które są znakomicie przygotowane na przyjazd rodzin z dziećmi.

Hotel Verde Montana mianuje się jako hotel przyjazny rodzinie. W swojej bogatej ofercie oddaje do dyspozycji wiele atrakcji, które pozwalają umilić urlop najmłodszym. Duże i przestronne pokoje, specjalne menu ze zdrowymi przekąskami to tylko namiastka tego co hotel może zaproponować. Jeśli dodamy do tego wewnętrzny i zewnętrzny plac zabaw, park wodny z 40-metrową zjeżdżalnią, ściankę wspinaczkową oraz dziecięce animacje, możemy zagwarantować, że buzia każdego dziecka będzie uśmiechnięta.

Zewnętrzny basen Verde Montana

 

Hotel Kudowa Manufaktura Relaksu to kolejna baza noclegowa, która zaprasza na rodzinne wyjazdy. Kolorowa sala zabaw wypełniona zabawkami, basen pełen atrakcji czy plac zabaw zewnętrzny to tylko niektóre udogodnienia dla dzieci. Dla spragnionych większego wysiłku hotel oferuje wypożyczalnię rowerów, by móc zwiedzać i podziwiać okoliczną przyrodę.

By czas z dziećmi nie był katastrofą, swoją ofertę dla najmłodszych gości kieruje również Villa SPA Scaliano. Villa posiada wszystko czego dzieci potrzebują na urlopie. Sala zabaw z różnorodnymi atrakcjami, kąpiel w wodzie solankowej oraz zabawa na świeżym powietrzu na zewnętrznym placu zabaw.

Kąpiel w wodzie solankowej w SPA Scaliano

Willa Sudety i Willa Lawenda to także ośrodki wypoczynkowe nastawione na przyjazd dzieci. Posiadają salę zabaw i zewnętrzny plac zabaw. Oprócz atrakcji dla dzieci wille mają na staniedodatkowe wyposażenie ułatwiające pobyt z maluchem.

Atrakcje hotelowe to niejedyne formy spędzania czasu z dziećmi podczas pobytu w Kudowie-Zdrój. Miasto ma bogatą ofertę dla rodzin, każdy może wybrać coś dla siebie i niezależnie od pogodyzaplanować dzień tak, aby był wypełniony po brzegi różnorakimi formami wypoczynku. Pierwszą ciekawostką, o której koniecznie należy wspomnieć to Muzeum Zabawek Bajka. Przeniesie ono każdego zwiedzającego w beztroskie lata dzieciństwa. Wystawa ma ponad 5 tys eksponatów i ukazuje czym bawiono się od starożytności po lata 80-te XXw. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego Skansen w Pstrążnej – położone jest na malowniczym zboczu jednej z dzielnic Kudowy-Zdrój – Pstrążnej. Jest to jedyny skansen na Dolnym Śląsku, który przedstawia historie starych domów tej części Kudowy oraz został wzbogacony o obiekty drewniane z całego Pogórza Sudeckiego. Podziwiać można tutaj nie tylko kunsztowne budownictwo ale także zachowane ich wyposażenie tj. meble, sprzęty gospodarstwa domowego. W ciągu roku na terenie skansenu organizowane są imprezy, w których można brać czynny udział. Kolejnym punktem, który warto zwiedzić jest Ruchoma Szopka. Historia powstania szopki związana jest z jej wykonawcą Franciszkiem Stepanem. Franciszek wykazywał duże zainteresowanie muzyką i rzeźbiarstwem. Jako piętnastolatek zaczął przygodę zszopką a każdą swoją wolną chwilę przeznaczał na dłubanie scyzorykiem w drewnie lipowym. W ciągu 20 lat udało mu się wykonać 250 figurek, które poruszane były ręcznie i w efekcie utworzyły całą szopkę (1924r). Od 1927r szopka jest napędzana elektrycznie. By urozmaicić swoje dzieło Franciszek Stepan w 1930r zaczął budowę organów, które ukończył po 8 latach. Organy wykonane są również z drewna, posiadają 270 piszczałek i 10 rejestrów. Początkowo szopka była wykonana do celów własnych jednak z czasem zaczęli ją oglądać najbliżsi i sąsiedzi a obecnie jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Będąc w Kudowie-Zdrój warto zajrzeć na Szlak Ginących Zawodów. W gospodarstwie Państwa Gorczyńskich czas się zatrzymał dla zawodów, które powoli odchodzą w zapomnienie. Garncarstwo, kowalstwo, piekarstwo, tkactwo to zawody, które można tutaj poznać od podszewki. Dodatkowo na zwiedzających czeka mini zoo z unikalną kolekcją ptaków, dom chleba, w którym wypiekany jest wiejski chleb i można go skosztować z domowym smalcem. Ważnym punktem również do zwiedzenia jest Kaplica Czaszek w Czermnej. Jest to obiekt sakralny, którego wnętrze wyłożone jest przez ok 3 tys czaszek i kości. Są to głównie szczątki ofiar wojennych oraz epidemii groźnych chorób zakaźnych z terenów ziemi kłodzkiej.

Gdy zepsuje się pogoda podczas pobytu dobrą alternatywą dla całej rodziny jest Aquapark Wodny Świat. W Aquaparku woda nie jest chlorowana a jest wodą solankową o podobnym zasoleniu jak morze Bałtyckie. W skład pływalni wchodzi: basen pływacki 25m, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia, sauny. Dodatkowymi atrakcjami są sztuczna rzeka, boczny masaż i gejzer. Na terenie obiektu znajduje się kręgielnia. Dziecina pewno się ucieszą, gdy rodzice zabiorą je do sali zabaw Capitalna Zabawa na szaleństwa pod dachem w kulkach i na zjeżdżalniach. Ozdobą a zarazem sercem Kudowy, jest leżący u podnóża Góry Parkowej, Park Zdrojowy. Park swój początek bierze w XVII w i jest stworzony na wzór parków angielskich. Przy wejściu do Parku znajduję się okazały budynek Pijalni Wód wraz z Salą Koncertową. Cechą wyróżniającą Park jest otwarta hala spacerowa, pod którą przebiega główna aleja. Na terenie Parku znajdziemy liczne pomniki przyrody m in. Wyniosły Jesion, który ma ponad 300lat.

Park Zdrojowy to idealne miejsce na rodzinne spacery.

Dla rodzin spragnionych aktywnego wypoczynku również nie zabraknie odpowiednich atrakcji. Na tereniemiasta działają dwa duże parki linowe pełne torów, ruchomych mostów i innych przeszkód. Każdy fan dobrej zabawy znajdzie tutaj coś dla siebie. Kolejną propozycję dla aktywnych posiada Rancho Montana. Rancho to rozległe pastwiska na pograniczu polsko – czeskim z pięknymi widokami na masywy górskie, gdzie konie mają swój wybieg. Rancho prowadzi jazdy i szkolenia jeździeckie w stylu western. Zwiedzanie Kudowy i okolic można odbyć na różny sposób. Oprócz poruszania się pieszo warto skorzystać z działającej na terenie miasta wypożyczalni rowerów czy przejechać się pojazdem elektrycznym.

Liczne atrakcje dla małych i dużych dzieci sprawią, że pobyt w Kudowie-Zdrój będzie niezapomnianym przeżyciem, pełnym wspomnień i dobrej zabawy.

Poprzedni artykuł
Rok 2019 ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki
Następny artykuł
„Jagusia” przyjazne leczenie i wypoczynek dla dzieci