Niewątpliwie największą atrakcją Kudowa i okolic są piękne pasma górskie. Sudety są charakterystycznym punktem na mapie ze względu na swoją budowę i ukształtowanie terenu. W tamtym regionie na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Gór Stołowych i szlaki, które się przez niego ciągną. Wybierając się w tamte rejony najlepiej znaleźć nocleg gdzieś w pobliżu – wyjątkowe pokoje gościnne oferuje Kudowa-Zdrój.

Co należy sprawdzić przed wyjazdem?

błędne skałyJeżeli wybieramy się na wycieczkę ukierunkowaną na podziwianie piękna natury powinniśmy się odpowiednio przygotować. Warto rozpocząć od zapoznania się z mapą turystyczną Kudowa — noclegi, restauracje i charakterystyczne punkty na trasach widokowych to tylko niektóre z punktów, które można znaleźć analizując plany. Oprócz tego możemy zapoznać się ze szlakami turystycznymi i dokładniej zaplanować swoją wyprawę. Na stronie internetowej Narodowego Parku Gór Stołowych znajdziemy informację o godzinach otwarcia szlaków oraz wszelkie niezbędne dla turystów informacje. Jeśli wybieramy się w dalsze rejony warto sprawdzić lokalizację parkingów. Dobrym pomysłem, jeśli na planie wycieczki znajdzie się wyprawa do Czech, jest także wymiana waluty jeszcze przed wyjazdem.

Relaks dla aktywnych

Odpowiednie przygotowanie się do wycieczki pozwoli na uniknięcie wielu problemów na miejscu. Zamiast organizować wyprawę, będzie można zająć się tym, co w wakacjach w tamtym regionie najpiękniejsze, czyli podziwianiem cudownych krajobrazów. Wiele szlaków rozpoczyna swój bieg już w centrum Kudowa, więc nie trzeba wcale daleko jeździć, by trafić na odpowiednią ścieżkę. Warte uwagi są zarówno te w stronę Parku Narodowego, jak i granicy z Czechami. Ta część Sudet wyróżnia się bardzo ciekawym ukształtowaniem terenu – są to jedne z nielicznych w Europie góry płytowe. Natura ułożyła piaskowce w taki sposób, że dzisiaj prezentują się jako skały płaskie z pionowymi zboczami. To bardzo charakterystyczne właśnie dla okolic Kudowa-Zdrój. Atrakcje stworzone przez naturę są bardzo piękne i ciągną się przez wiele kilometrów.

W Górach Stołowych nie tylko ukształtowanie terenu zasługuje na uwagę turystów. Kierownictwo Parku Narodowego zwraca szczególną uwagę na roślinność, którą można podziwiać podążając szlakami. Decydując się na wyjazd warto kupić przewodnik, w którym będą szczegółowo opisane wszystkie ścieżki i zabytki oraz godne uwagi punkty usługowe, takie jak restauracja i hotel. Kudowa to miejsce, które warto odwiedzić podczas rodzinnych wakacji lub wypadu z przyjaciółmi.