Joga & Kudowa

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Polsce można zauważyć wzrost zainteresowania ćwiczeniami jogi. Jest to tendencja widoczna głównie w większych miastach, choć powoli dociera również i do tych mniejszych. Mimo iż początki jogi w Polsce sięgają lat 60 ubiegłego wieku, to wciąż zyskuje ona nowych zwolenników. Nie jest to jednak rezultat chwilowej mody a raczej korzyści jakie przynosi ona osobom praktykującym.

Kudowa-Zdrój jako miejscowość uzdrowiskowa jest idealnym miejscem na wszelkiego rodzaju aktywności związane z profilaktyką zdrowego trybu życia. Jest miejscem, do którego licznie  przyjeżdżają ludzie z większych miast, aby cieszyć się wspaniałą przyrodą, świeżym powietrzem, wodami mineralnymi i całym jej bogactwem. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla szkoły jogi.

Każdy wie, że złe samopoczucie, ból kręgosłupa czy życie w ciągłym stresie jest w stanie całkowicie odebrać nam radość i chęć do życia. Joga w istocie jest dyscypliną naukową, stanowiącą doskonałe narzędzie dla każdego, kto pragnie rozwijać drzemiący w nim potencjał. Jako indyjski system filozoficzny, leczniczy oraz pedagogiczny jawi się jako doskonała nauka dla wszystkich pragnących zbliżać się do pełni własnych możliwości. Dzięki wspaniałej pracy współczesnych naukowców jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć wpływ jogi na nasz organizm oraz przenieść go od mglistej sfery ezoteryki na grunt realnego doświadczenia. Warto jest podjąć ten wysiłek jeśli pragniemy nauczyć się skutecznie walczyć z przeciwnościami losu, chorobami, kalectwem, bólem i nieszczęściem, które bywają częstym gościem naszego życia.

Joga jest bardzo dobrym narzędziem profilaktycznym oraz terapeutycznym.

Jako metoda walki ze stresem zostaje wprowadzana do szkół, więzień czy Uniwersytety trzeciego wieku, gdzie jej zastosowanie przynosi ogromne korzyści. Sam fakt wprowadzenia zajęć jogi w te miejsca pokazuje nam jak bardzo może być nam ona pomocna. Regularna praktyka jogi w konsekwencji prowadzi nas do miejsca, w którym nasze ciało przestają trapić różnego rodzaju schorzenia, bóle, sztywności. Staje się ono zdrowe, silne i wytrzymałe a jak mówi znane przysłowie – w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch. Lista zalet płynących z praktyki jogi jest długa, jej dobroczynnego wpływu na swoje zdrowie doświadcza coraz więcej ludzi na całym świecie. Są jednak również pewne przeciwwskazania, o których należy pamiętać. Wśród mnogości pozycji, układów ćwiczeń, technik oddechowych oraz innych praktyk znajdują się takie, do których pewni ludzie mogą mieć przeciwwskazania. W ich przypadku nieodpowiednia praktyka może spowodować zaburzenia w organizmie. Warto jest więc podkreślić wartość jaką stanowią wykwalifikowani nauczyciele oraz wszystkie wartościowe kursy organizowane przez działające w Polsce stowarzyszenia oraz uczelnie wyższe.

Zapraszamy wszystkich do kudowskiej szkoły jogi- Joga U Źródeł, w której odbywają się zajęcia trzy razy w tygodniu na różnych poziomach zaawansowania.

Jest to doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy poszukują ćwiczeń spokojnych, i zrównoważonych, jak również takich, które nauczą nas prawidłowego oddychania oraz skutecznych technik relaksacji.

O autorze:

Adam Ślęczek – Założyciel szkoły jogi „Joga U Źródeł” na terenie Ziemi Kłodzkiej. Magister psychologii. Dyplomowany nauczyciel jogi metodą B.K.S. Iyengara. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Psychosomatyczne Praktyki Jogi. Nauczyciel Internetowego Studia PortalYogi. Uczestnik warsztatów u nauczycieli z całego świata t.j.Simon Borg Oliver, Roman Grzeszykowski, Lesław Kulmatycki,Konrad Kocot, Dariusz Wojteczek, Joe Pereira oraz wielu innych. Praktykuje jogę od 2009 roku, naucza od 2011. Obok jogi jego największą pasją jest muzyka. Gra na instrumentach etnicznych od 2003 roku. Twórca projektu SURYA SYMPHONY. Posiada dyplom muzykoterapii organicznej (Gongi i instrumenty archaiczne w terapii i profilaktyce). Jego misją jest ciągły rozwój w celu efektywnej pracy z ludźmi. Z zamiłowania podróżnik.

0 komentarze/y

Poprzedni artykuł
Kudowa – idealne miejsce na organizację konferencji
Następny artykuł
Joga w Kudowie