Przy jednej z wąskich uliczek w Kudowie Zdrój stoi poniemiecki budynek – do złudzenia przypominający angielski pensjonat dla dzieci. Biały tynk, ozdobiony ceglastymi narożnikami, ogromne okna zwieńczone łukami i strzeliste wieżyczki na dachu. Uśmiech na twarzy wywołuje już sama tabliczka z adresem domu: ulica Słoneczna. I żadna inna nazwa nie oddawałaby bardziej charakteru tego miejsca. Uzdrowiskowego Szpitala dla Dzieci „Jagusia” Uzdrowiska Kłodzkie S.A. – Grupa PGU, od niedawna także Domu Wczasów Dziecięcych Jagusia.

Po korytarzach „Jagusi” spacerują dzieci. Nie pasuje do nich określenie pacjenci – zdecydowanie lepiej brzmi: mali goście uzdrowiska. Ich  plan na dzień to oczywiście nauka, ćwiczenia i zabiegi. Wszystko w przyjaznej i wesołej atmosferze.

Kuracja z uśmiechem

„Jagusia” w niczym nie przypomina szpitala. Kolorowe ściany, ławeczki, malunki, dywaniki i żyrandole. Pokoiki nie przypominają szpitalnych sal. Są ciepłe, przytulne i wesołe. Nie ma tu metalowych łóżek z wymiennymi materacami. Są wygodne tapczany z kolorową pościelą. Za poniemiecką częścią budynku dobudowano nowy obiekt. Jednak stare i nowe nie gryzie się. Mimo innego stylu oba obiekty pasują do siebie i tworzą spójną całość. W nowej części jest bogato wyposażone zaplecze zabiegowe. Są sale gimnastyczne i to co dzieci kochają najbardziej –  basen z pięcioma torami do pływania, wyposażony dodatkowo w urządzenia rehabilitacyjne.

Nowoczesne zaplecze

Szpital został w pełni zmodernizowany pod koniec 2014 roku. Obecnie do dyspozycji małych gości jest 13 pracowni multimedialnych o różnych funkcjach, w tym m.in. sala do warsztatów kulinarnych, cztery nowe sale lekcyjne, sala nagrań i obróbki materiałów AV oraz sale terapeutyczne. Do dyspozycji jest również sauna, studio fitness i centrum helioterapii.

Specjalizacja 

Placówka prowadzi leczenie dzieci w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpitalne leczenie uzdrowiskowe dzieci od 3 do 18 roku życia trwa 27 dni i jest bezpłatne. Jakie dokładnie leczy choroby? Przeróżne. Specjalizuje się w leczeniu: otyłości, chorób przewodu pokarmowego (w szczególności celiakii i zespołów złego wchłaniania, choroby wrzodowej, zapaleń wątroby), schorzeń endokrynologicznych i hematologicznych, chorób narządu ruchu w tym wad postawy i chorób reumatologicznych. Na bieżąco ustalana i korygowana jest weryfikacja leczenia balneologicznego i farmakologicznego. Zapewniona jest całodobowa opieka medyczna.  Zapewniona jest dieta zgodna z profilem leczenia oraz edukacją zdrowotną i promocją zdrowia, ukierunkowana zgodnie z profilem oddziału szpitalnego. Do dyspozycji małych kuracjuszy jest szeroka gama zabiegów rehabilitacyjnych między innymi: kąpiele mineralne, wirowe i podwodne, natryski, bicze wodne, hydromasaże i wiele innych.

Wsparcie rówieśników

Dzieci są też pod stałą opieką psychologa. To bardzo pomaga w kuracjach. Sprzyja im także kontakt z rówieśnikami, które mają podobne problemy. Dzięki temu łatwiej pozbyć się kompleksów i chorobę taką, jak choćby otyłość traktować jak problem, z którym można sobie poradzić i do pokonania którego jest chęć, siła i wytrwałość. Program został też wzbogacony o nowe warsztaty dla dzieci i rodziców: psychologiczne, dotyczące zagadnień związanych z zaburzeniami odżywiania, roli żywienia w życiu człowieka, psycho-edukacyjne z elementami promocji zdrowia i wiele innych, których zadaniem jest promowanie zasad prawidłowego odżywiania się.

Opinie i podziękowania

A jakie są efekty leczenia? Wystarczy poczytać opinie rodziców, którzy wysłali tam swoje dzieci na kuracje:

Córka właśnie wróciła z Jagusi, jest bardzo zadowolona, my zresztą też. Codzienne zabiegi, ćwiczenia, spacery, wspaniała rodzinna atmosfera. Wspaniali wychowawcy, którzy są do ciągłej dyspozycji i pomocy dzieciakom. (…) Dziękuję całej załodze Jagusi, efekty waszej pracy widzę codziennie.

Mój syn był tam trzy razy i za każdym razem jak ma wyjazd do sanatorium to chcę tam jechać. Atmosfera bardzo rodzinna, plan zajęć pozytywnie ułożony dla dzieci. Polecamy Jagusie i życzymy wszystkim pracownikom dalszych sukcesów.

Mój 13 letni syn przyjechał właśnie z 4- tygodniowego turnusu. Waży co najmniej 14 kg mniej. Wrócił szczęśliwy i zadowolony. Chwalił wszystkich wychowawców, ma bardzo wiele pozytywnych wrażeń i smutno mu było wyjeżdżać z Jagusi. Atmosfera jest cudowna, zajęcia bardzo urozmaicone i czas wolny bardzo miło zajęty.

Dom Wczasów Dziecięcych

Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci Jagusia zyskał też status „Domu Wczasów Dziecięcych”. Co oznacza, że jest placówką zapewniającą opiekę i wychowanie uczniom w okresie szkolnym poza miejscem stałego zamieszkania, czyli placówką przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu wspierania ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnienia ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowania zachowań prozdrowotnych. To zadanie ułatwiają lokalne warunki klimatyczne i krajobrazowe.

– Polecamy pobyt w Jagusi jako możliwość przyjemnego spędzenia czasu przez najmłodszych i ich opiekunów. Na miejscu oferujemy nowoczesne, komfortowe pokoje, zaplecze do organizacji warsztatów i zajęć edukacyjnych, zdrową kuchnię, bazę zabiegową oraz basen rekreacyjny – mówi Monika Kułak z działu sprzedaży i marketingu Uzdrowisk Kłodzkich. – Tworzymy atmosferę serdeczności, uczymy samoakceptacji i wiary we własne siły, budowania przyjaźni i koleżeństwa, pokazujemy pozytywne sposoby rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Oferta tego miejsca wpisuje je na pierwsze miejsce listy placówek, które bierzemy pod uwagę, planując kurację czy pobyt wypoczynkowy dla dziecka. W „Jagusi”  dziecko spędzi czas kreatywnie, zdrowo i sympatycznie. I co ważne nie trzeba obawiać się zaległości w szkole. Nauka jest zapewniana na miejscu.

Zespół Szkół przy Szpitalu Uzdrowiskowym

Szkoła prowadzi edukację w zakresie szkoły podstawowej, a od września 2018 także w zakresie szkoły ponadpodstawowej. Dzieci przywożą ze sobą książki i zeszyty kontynuując tok nauki ze swoich macierzystych szkół. Na zakończenie pobytu uczniowie otrzymują zaświadczenie potwierdzające uczęszczanie do szkoły oraz wykaz ocen, które otrzymali w trakcie nauki z poszczególnych przedmiotów.
Młodzi kuracjusze korzystają również z wielu zajęć pozaszkolnych takich jak wycieczki piesze po Kudowie-Zdroju, gry i zabawy edukacyjne, konkursy plastyczne, imprezy sportowe, ogniska, zajęcia teatralne. Zajęcia pozaszkolne mają charakter edukacyjny. Mają one na celu zwrócenie uwagi dzieci na ich zdolności ale również pomóc jak radzić sobie z tęsknotą za bliskimi i odzyskać wiarę ze własne możliwości.
Obuwie – dzieci powinny zabrać ze sobą specjalne obuwie na salę gimnastyczną. Buty typu trampki, halówki o niebrudzącej podeszwie.

Jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dziecka?

1. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, o ile nie będą istniały przeciwwskazania i pozwala na to stan zdrowia, wystawi lekarz rodzinny. Do skierowania należy dołączyć aktualne wyniki badań.
2. Jeżeli chcą Państwo by dziecko, spędziło pobyt w „Jagusi” w Kudowie-Zdrój, należy poprosić lekarza o zaznaczenie w pozycji ”Wskazanie proponowanego miejsca i rodzaju leczenia /rehabilitacji uzdrowiskowej” punktu „Uzdrowisko Podgórskie”, lekarz może również dopisać adnotację „Jagusia – Kudowa-Zdrój”. Należy pamiętać, że NFZ uwzględni Państwa prośbę, pod warunkiem dostępności wolnych miejsc, braku przeciwwskazań zdrowotnych oraz wskazań do leczenia w uzdrowisku.
3. Skierowanie należy przekazać do właściwego oddziału NFZ.
4. Jeżeli skierowanie zostało wypełnione właściwie i nie posiada braków formalnych, zostaną Państwo poinformowani o terminie wyjazdu do uzdrowiska.
Pobyty są realizowane dla dzieci w wieku 3-18 lat, w przypadku dzieci poniżej 8 roku życia wyłącznie przy współudziale opiekuna/rodzica.

Kontakt z Jagusią

• sprawy medyczne, formalności dotyczące przyjęcia dziecka tel. (74) 86 61 733
• szkoła (informacje o podręcznikach, językach obcych) tel. (74) 86 64 724
• organizacja oraz rezerwacja pobytów dla opiekunów – (74) 86 80 300, 301, rezerwacja@uzdrowiska-klodzkie.pl;
• pralnia – istnieje możliwość oddania rzeczy do prania, informacje pod nr telefonu 74 8661 733
Dane teleadresowe obiektu:
Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci „Jagusia”, ul. Słoneczna 17, 57-350 Kudowa-Zdrój, tel. (74) 86 61 733

Poprzedni artykuł
Rodzinny wypoczynek w Kudowie-Zdrój
Następny artykuł
Kudowa – idealne miejsce na organizację konferencji